Show and Tell for Parents
Search Site: 
Parents Teachers
By Susan Darst Williams
Parental Involvement
Ages & Stages
Coaching Your Child
Discipline & Safety
Health, Nutrition & Fitness
Homework Helpers
Reading
Writing
Math
Curriculum & Instruction
Teachers & Teaching
Other School Staff
Testing
Technology
Special Learners
School Management
Finance & Taxation
Government & Politics
Preschool
Private Schools
Homeschooling
Choice & Charters
Learning on the Go
Community Involvement
Controversies
Education Heroes
Bright Ideas for Change
Site Map
Mini-Grants

Parental Involvement Lite

Parents, Kids & Books

Great Books for Kids

Character Education

Writing Tips

Inspiration

Wacky Protests

School Humor
Home | Purpose | Ask A Question | Subscribe | Forward | Bio | Contact | Print

Class Clown        < Previous        Next >

 

The Evolution of Math Instruction

 

            Math Test Question in 1950:

            A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price. What is his profit?


            Math Test Question in 1960:

            A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price, or $80. What is his profit?


            Math Test Question in 1970:

 

            A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80. Did he make a profit?

            Math Test Question in 1980:

 

            A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20.

            Math Test Question in 1996:

 

            A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the preservation of our woodlands. He does this so he can make a profit of $20. What do you think of this way of making a living? Topic for class participation after answering the question: How did the birds and squirrels feel as the logger cut down their homes? (There are no wrong answers.)

            Math Test Question in 2006:

            Un maderero vende un camión de madera de construcción para $100. Su coste de producción es 4/5 del precio. ¿Cuál es su beneficio?

 

 

By Susan Darst Williams www.GoBigEd.com Class Clown 016 6/7/06

 

 

Class Clown        < Previous        Next >
^ return to top ^
Individuals: read and share these features freely!

Publications: please contact ShowandTellforParents.com to arrange for reprint rights to these copyrighted news stories and features.

Mini-Grants


 Links to Learn More 

 Enrichment Ideas 

 Nebraska Schooling 
DailySusan
 Humor Blog 
DailySusan
 Glimpses of God 
Copyright © 2017 ShowandTellforParents.com
Website created by Web Solutions Omaha